Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Birliği

Hakkımızda

DÜNYANIN EN BEREKETLİ TOPRAKLARI ÜZERİNDE 250 ÜRETİCİSİYLE DEV BİR KURULUŞ

Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Birliği 5200 sayılı tarımsal üretici birlikleri kanununa istinaden 2006 yılında ödemiş te süs bitkisi üretimi yapan sektör mensuplarının girişimleriyle kurulmuştur. Temel amacı süs bitkileri üretimi yapan firma veya şahısları bir çatı altında toplayıp birlik beraberliği sağlamaktır.

Amaçlarına uygun olarak çalışan, şu an aktif olarak kayıtlı 250 üyesi bulunan küçük menderes ve ege Bölgesi'nde süs bitkisi üretimi yapan tüm şahış ve firmaların yetkili kurumudur. 

Kuruluş aşamasından beri dernek ve birliklerin kendi ticari faaliyeti olmaması sebebi ile 2018 yılında önü açılan ticari faaliyette bulunabilme imkânı ile kurduğu ödemiş süs bitkileri üreticileri birliğine bağlı iktisadi işletme ile şuan üyelerinin ürünlerini pazarlayan ve kendi ticaretini yapan güçlü bir kurum haline gelmiştir.

Çok geniş bir floraya sahip ilçemizde çoğunluğu küçük ölçekli aile işletmesi şeklinde 2000'i aşkın süs bitkisi üreticisi bulunuyor. Ödemiş süs-bir olarak üreticilerimizin doğrudan tüketiciyle buluşmalarını önemsiyor; her mecrada sesleri oluyor, tüm haklarının savunucusu ve resmi işlemlerinin aracısı oluyoruz.

Bölge üreticisinin emeğinin aracılara harcatmaması ve ürünlerinin hak ettiği fiyata satabilmesi ve pazar arayışının çözümü olması amacıyla lkini 2004 yılında düzenlediği ödemiş süs bitkileri ve fidancılık sergisi bugün Türkiye çapında ziyaretçi çeken büyük bir mesleki ve sektörel buluşma noktası haline gelmiştir ve organizasyonu ve ev sahipliği ödemiş SÜSBİR tarafından üstlenilmektedir.

Ülkemizin ekonomik krizinden en başta etkilenen sektör olmamız sebebi ile üreticimizin girdi maliyetleri karşısında ezilmemesi, dalgalı üretim potansiyelini istikrarlı hale getirebilmek ve üretimdeki kaliteyi arttırıp, sektörün ithalat hacminin azaltılıp ihracat hacminin artması yönünde her daim destekçisi olmaya devam ediyoruz.

Global dünyanın şu an en büyük sorunu olan iklim krizi ve küresel ısınmayla mücadeleye oldukça önem veriyor ve iklim kriziyle mücadelenin en etkili yolunun bitkilendirme ile mümkün olacağına inanıyoruz.

Doğaya saygımızla ve yeşil endüstrinin kalbinde olmanın verdiği sorumlulukla

 

DIŞ MEKAN SÜS BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BUGÜN VE GELECEKTE AYNI HEYECANLA TOPRAĞI EMEKLE HARMANLIYORUZ...